تاریخ امروز :

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

پایان گسترده‌ترین تعمیرات ده سال گذشته

مدیر عامل شرکت نیرو آتیه صبا در گفت‌‌وگو با خبرنامه سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، از پایان یافتن بزرگترین تعمیرات اساسی و جامع ده سال گذشته در نیروگاه حرارتی تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، عبدالرضا قلی‌پور با بیان آن که هر یک از واحد­های بخار نیروگاه حرارتی تبریز با ظرفیت عملی ۳۵۰ مگاوات و ظرفیت نامی ۳۶۸ مگاوات، از بزرگ‌ترین واحدهای بخار موجود در کشور می باشد، گفت: در شش ماه گذشته، یکی از جامع‌ترین تعمیرات اساسی ۱۰ سال گذشته‌ نیروگاه تبریز در واحد دو بخار این نیروگاه، انجام شده است. این در حالی است که پیش از واگذاری نیروگاه تبریز به صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۱۳۸۹، تعمیرات اساسی و جامعی در نیروگاه حرارتی تبریز انجام نشده بود.

قلی‌پور سال ۱۴۰۰ را «سال تعمیرات» نیروگاه تبریز نامید و تصریح کرد: خرید و نصب لوله‌های بویلر واحد دو بخار یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تعمیراتی این نیروگاه بود. جهت انجام این پروژه ۴۵۰ تن لوله بویلر از کشور اسپانیا خریداری گردید و پس از حمل کل لوله ها به داخل کشور، شکل‌دهی، خمکاری و باندل نمودن لوله‌ها توسط شرکت‌های داخلی انجام شد.

وی ادامه داد: لوله‌های ساخته شده ، در مدت ۱۶۰ روز در محل بویلر نصب شد و بخش زیادی از بویلر به صورت اساسی بازسازی گردید. همچنین همزمان در ۱۲۰ روز اول تعمیرات مذکور، تعمیرات اساسی ژنراتور و توربین نیز توسط پیمانکاران داخلی انجام گردید. با راه‌اندازی نهایی واحد و سنکرون شدن آن با شبکه در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۱، مدت زمان تعمیرات اساسی به ۱۷۹ روز رسید. با انجام این تعمیرات گسترده، ظرفیت تولید واحد دو بخار نیروگاه از ۲۶۰ مگاوات به ۳۵۰ مگاوات افزایش یافت.

مدیرعامل نیروآتیه صبا گفت: با انجام تعمیرات ذکر شده روی واحد یک و دو بخار جمعا به میزان ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید این نیروگاه افزوده شده و انشالله در تابستان سال جاری واحد های بخار با تمام ظرفیت عملی خود در مدار خواهند بود.

قلی‌پور درخصوص تعمیرات واحدهای گازی نیروگاه تبریز نیز اظهار داشت: از زمان واگذاری نیروگاه به سهامداران جدید طی ده سال گذشته، واحد شماره دو گازی ۳۲ مگاواتی نیروگاه حرارتی تبریز معیوب بوده و از سال گذشته پیگیری های لازم در خصوص تامین قطعات لازم این واحد انجام شده است. برخی تامین و برخی نیز تامین می‌شود. تلاش خواهد شد قبل از فرا رسیدن پیک تابستان ۱۴۰۱، این واحد نیز تعمیر و سریعا وارد مدار تولید شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *